Termoboxy a prepravné boxy

Zaistenie kvalitnej logistiky je v dnešnej dobe aktuálnou témou. Pokiaľ prepravujete tovar, ako sú napríklad potraviny, chemické látky alebo suchý ľad, pri ktorých je nutné zaistiť požadovanú teplotu, musíte spoliehať na termoboxy a prepravné boxy. Kde všade ich využijete a ako vybrať najlepšie termoboxy a prepravné boxy?

Termoboxy a prepravné boxy

Termoboxy

Ako už vyplýva zo samotného názvu, termoboxy slúžia na udržanie požadovaného teplotného reťazca pri prepravovanom tovare. Najkvalitnejšie termoboxy sú vyrábané z polystyrénu a delia sa podľa veľkosti alebo nosnosti. V našej ponuke nájdete iba termoboxy, ktoré spĺňajú tie najvyššie nároky na kvalitu. Vybrať si môžete termoboxy s objemom od 3,7 do 50,3 litra as nosnosťou od 3 do 40 kilogramov.

Prepravné boxy

Prepravné boxy, ktoré nájdete v našej ponuke, sa používajú na prepravu materiálu a látok, ktoré je počas premiestňovania nutné chladiť. Oceníte ich teda napríklad pri preprave suchého ľadu alebo citlivého zdravotníckeho materiálu. Ich najväčšou výhodou je schopnosť udržať požadovanú teplotu po dlhšiu dobu, často aj viac ako 24 hodín. Najkvalitnejšie prepravné boxy sú vyrábané z polyetylénu, ktorý je vhodný aj na prevoz potravín. Izolácia je v nich zaistená polyuretánovou penou. Väčšina prepravných boxov umožňuje logistiku veľkoobjemového či teplotne náročnejšieho tovaru, a ich cena je teda vyššia ako pri ponúkaných termoboxoch.

Možnosti využitia

Termoboxy a prepravné boxy majú široké spektrum využitia. Najčastejšie sa jedná o prepravu či uchovanie potravín, pri ktorých je nutné zaistiť určitú teplotu. Používajú sa aj v zdravotníctve, napokon v tomto odbore sa využívanie termoboxov ešte znásobilo počas pandémie covid-19. Uplatnenie nájdu aj v chemickom alebo potravinárskom priemysle a mnohých ďalších odvetviach.

Uchovávanie potravín

Zaistenie optimálnej teploty pri preprave potravín môže byť takmer alchýmiou. Nie vždy je však nutné kupovať špeciálne mraziace alebo chladiace vozidlá. Hoci je v nich možné prevážať prakticky akékoľvek potraviny, ich obstarávacia cena aj následná prevádzka sú veľmi nákladné a pre väčšinu spoločností sa vzhľadom na prepravované objemy potravín neoplatia. Aj preto sú tu naše termoboxy a prepravné boxy, ktoré využijete v nasledujúcich prípadoch.

 • Rozvoze hotových jedál z reštaurácií – veľmi často termoboxy využívajú reštaurácie, ktoré rozvážajú svoje jedlo priamo do domácností zákazníkov. Dôležité je v tomto prípade zachovanie nielen teploty dovážaného pokrmu, ale aj jeho kvality. Pokiaľ by totiž zákazník dostal jedlo v nepožívateľnom stave, hrozí, že si už druhýkrát neobjedná.
 • Cateringu – cateringové spoločnosti sú ďalším zo segmentov využívajúcich termoboxy a prepravné boxy. Dôvodom je nielen zachovanie potrebnej teploty pokrmov či ich lákavého vzhľadu, ale aj fakt, že z boxov je ľahké jedlo veľmi rýchlo vybaliť na určenom mieste.
 • Rozvoze nákupov – dovoz nákupov až domov zaznamenal svoj najväčší rozvoj počas pandémie covid-19, avšak už predtým patril k obľúbeným spôsobom nakupovania. Vzhľadom na to, že si koncový zákazník často objednáva aj chladené či mrazené potraviny, využívajú dovozcovia ako Rohlík alebo Košík veľmi často termoboxy a prepravné boxy. Vďaka nim zaistí, že sa chladené a mrazené potraviny k zákazníkovi dostanú v perfektnom stave, sú zdravotne nezávadné a čerstvé. Kvalitné termoboxy a prepravné boxy tak spoľahlivo nahradia ekonomicky náročné chladiace a mraziace autá, čo sa rozhodne oplatí.

Potravinársky priemysel

Potravinársky priemysel sa dnes bez kvalitných prepravných boxov a termoboxov prakticky nezaobíde. Predovšetkým prepravné boxy, ktoré umožňujú uskladnenie a prepravu potravín s hmotnosťou niekoľkých desiatok kilogramov, sú pre pracovníkov v tomto segmente absolútne nenahraditeľné, a to okrem iného z nasledujúcich dôvodov.

 • Zaistenie požadovanej teploty – a to aj po dobu dlhšiu ako 24 hodín.
 • Spolohlivosť a istota – vysoká kvalita prepravných boxov dáva pracovníkom v potravinárstve istotu, že pokiaľ dodržia postup uloženia tovaru, nemusia sa obávať žiadneho zlyhania.
 • Hygiena a bezpečnosť – pri nakladaní s termoboxmi a prepravnými boxmi je nutné dodržiavať prísne hygienické normy. Aj preto sú všetky naše boxy ľahko udržiavateľné a umývateľné.
 • Opakované použitie – prepravné boxy aj termoboxy je možné používať opakovane (samozrejme za dodržania všetkých odporúčaných hygienických noriem).
 • Jednoduchá manipulácia – manipuláciu s boxmi zvládne prakticky každý.

Medicína (zdravotníctvo)

S rozvojom medicíny sa zvyšujú aj nároky na logistiku v zdravotníctve. Prepravné boxy a termoboxy sú potrebné napríklad na transport krvi, orgánov na transplantáciu, vzoriek tkanív alebo niektorých liečiv. Vo všetkých prípadoch je úplne zásadné zachovanie požadovanej teploty, aby nedošlo k znehodnoteniu prepravovaných komodít. Nemocnice a ďalšie zdravotnícke zariadenia využívajú termobox a prepravné boxy predovšetkým v nasledujúcich prípadoch.

 • Preprava krvných vzoriek od praktických lekárov do laboratórií.
 • Transport orgánov zomrelých alebo živých darcov do nemocníc, kde sa vykonávajú transplantácie.
 • Preprava zamrazených vajíčok, príp. spermií pre umelé oplodnenie.
 • Transport krvnej plazmy alebo krvi z krvných bánk do miesta, kde sa vykonáva transfúzia.

Pandémia covid-19 a nárast potreby

Z centra k lekárom

Tiež pandémia koronaviru SARS-CoV-2 ukázala, ako sú prepravné boxy a termoboxy v zdravotníctve nenahraditeľné. Vyžívali sa predovšetkým pri logistike očkovacích látok z centrálnych zásob k praktickým lekárom a do očkovacích centier. Vakcíny totiž museli byť udržiavané pri stálej teplote, aby nedošlo k zníženiu ich účinnosti a tým k znehodnoteniu. Práve využívanie kvalitných prepravných boxov a termoboxov celú situáciu uľahčilo a urýchlilo.

Od lekára k pacientovi

Ovšem aj samotné uchovávanie vakcín u praktických lekárov narážalo na svoje limity – rad ordinácií nebol na skladovanie očkovacej látky vybavený. Riešenia v mnohých prípadoch opäť poskytli kvalitné prepravné boxy, ktoré zaistili uchovanie vakcín po dobu niekoľkých hodín, než boli aplikované pacientom. Ostatne obstaranie týchto boxov bolo pre praktických lekárov jednoduchšie a lacnejšie ako špecializované vybavenie, pre ktoré by lekári po očkovaní nemali dostatočné využitie.

Imobilní pacienti

Nie všetkým pacientom bolo možné aplikovať očkovaciu látku priamo v ordinácii alebo v očkovacom centre, a preto bolo nutné zabezpečiť prepravu vakcín k imobilným či inak znevýhodneným pacientom. Mnoho zdravotníckych zariadení preto opäť zvolilo zakúpenie kvalitných prepravných boxov. Vďaka nim mohli ich pracovníci očkovať priamo v teréne (napríklad v domácnostiach či opatrovateľských domoch a pod.).

Chemický priemysel

Pre chemický priemysel sú prepravné boxy a termoboxy úplne nepostrádateľné. Vďaka nim je možné transportovať teplotne citlivé a často aj nebezpečné a drahé chemické látky tam, kde sú potrebné – do laboratórií, výskumných ústavov, do škôl ak ďalším zákazníkom, ktorí s chemikáliami pracujú. Ostatne aj naša spoločnosť sa začala zaoberať termoboxmi a prepravnými boxmi vďaka preprave chemických látok, konkrétne suchého ľadu.

Ako vybrať termobox

Na čo sa zamerať pri výbere termoboxu? Aby ste získali čo najlepšiu predstavu, ako pri nákupe termoboxu postupovať, vybrali sme dva konkrétne príklady.

Polystyrénový termobox – malý

Malý polystyrénový termobox je vhodný na prepravu potravín a chladeného tovaru. Jeho teoretická nosnosť je 3 kilogramy a objem 3,7 litra. Ide o najmenšiu prepravnú škatuľu, ktorú ponúkame a ktorá je schopná uchovať potraviny v požadovanej teplote.

Jej ďalšími parametrami sú:

 • vonkajší rozmer: 280x230x180 mm
 • vnútorný rozmer: 210x160x110 mm
 • sila stien: 35 mm

Polystyrénový termobox – veľký

Obdobné vlastnosti ponúka aj veľký polystyrénový termobox, líšia sa však – ako už vyplýva z názvu – svojimi rozmermi. Umožňuje prepravu tovaru s objemom až 50,3 litra a hmotnosťou 40 kilogramov. Jeho cena sa pohybuje rádovo niekoľko sto korún (presvedčte sa v našej ponuke).

Ďalšími parametrami sú:

 • vonkajší rozmer: 595x395x365 mm
 • vnútorný rozmer: 525x325x295 mm
 • sila stien: 35 mm

Základnými požiadavkami pri výbere termoboxu sú teda jeho objem, teoretická nosnosť, vonkajšie aj vnútorné rozmery a sila stien boxu. U nás si určite vyberiete presne taký termobox, ktorý bude zodpovedať vašim potrebám. V prípade akýchkoľvek nejasností vám samozrejme radi pomôžeme.

Ako vybrať prepravný box

Pri výbere prepravného boxu je dôležité zamerať sa okrem rozmerov a nosnosti aj na ďalšie parametre. Predovšetkým vyberajte podľa doby, počas ktorej potrebujete svojmu tovaru zaistiť požadovanú teplotu. Všeobecne platí, že by mala byť čo najdlhšia. Dôležitá je aj výbava prepravných boxov, v ktorej by nemali chýbať plynové tlmiče u veka, kolieska, prípadne silikónové tesnenie.

Pre názornosť sme vybrali chladiaci box Olivo BAC 420, ktorý má výborné izotermické vlastnosti a dlhodobú životnosť izolačnej suroviny (vďaka jej zapúzdreniu vo vnútri aj niekoľko rokov).

Mimo to sa vyznačuje nasledujúcimi parametrami:

 • rozmery d/š/h: 1200x800x1050 mm
 • vnútorný rozmer d/š/h: 1000x600x700 mm
 • objem: 420 l
 • hmotnosť: 90 kg
 • izolácia: polyuretánová pena
 • materiál steny: potravinársky polyetylén
 • teoretická nosnosť: 300 kg

Ako je zrejmé, pri nákupe prepravných boxov je potrebné sledovať predovšetkým objem, hmotnosť, nosnosť či rozmery prepravnej krabice spolu s použitými izolačnými materiálmi a ďalšou výbavou. Výber je preto o niečo zložitejší a odporúčame sa poradiť s našimi odborníkmi, ktorí vám pomôžu vybrať prepravný box presne na tie účely, na ktoré ho potrebujete.